Розписка: правильне написання боргової розписки

Даючи комусь гроші в борг, завжди потрібно заручитися документальним підтвердженням, щоб обґрунтувати згодом свої вимоги.

Розписка – це документ, який посвідчує передання позикодавцем позичальникові певної грошової суми або визначеної кількості речей. Згідно із ст. 1047 Цивільного кодексу України (далі – ЦК), розписка є підтвердженням укладення договору позики між сторонами – тобто, розписка сама по собі не є договором позики, але підтверджує, що такий договір мав місце.

За усталеною судовою практикою (підтвердженням чого є велика кількість рішень Верховного суду України) стягнення боргу на підставі однієї лише розписки (без письмового договору позики) – процедура законна, можлива і реальна. Однак, для цього дуже важливо правильно її скласти і звернутися до кваліфікованого адвоката у м. Києві для подальшого звернення до суду.

Складатися розписка повинна позичальником власноручно. Підписи як мінімум двох свідків на розписці є не обов’язковими (це не встановлено ні чинним законодавством, ні судовою практикою), однак, рекомендується.

Зразок розписки:

Я, Іванов Іван Іванович, 15 серпня 1976 року народження, проживаю за адресою: м. Київ, вул. Симиренка, 32, кв. 12 (паспорт СЕ № 123456, виданий Солом’янським РВ ГУ ДМС у м. Києві 07.12.2012 р.), даю цю розписку Петрову Петру Петровичу, 23 вересня 1985 року народження, який проживає за адресою: м. Київ, вул. Бажана, 22, кв. 35 (паспорт ТТ № 123456, виданий Київським  РВ ГУ МВС у Львівській області 23.08.2009 р.) про те, що я отримав від нього в борг грошову суму в розмірі 10 000. 00 грн. (десять тисяч гривень) готівкою. Зобов’язуюсь повернути позику в строк до 31 травня 2014 р.

Розписка написана мною власноручно 15 квітня 2014 р.

Іванов І.І.    ______________________________

(підпис)

 

До інформації:

 

Що повинно бути вказано в розписці про позику грошей?

Розписка повинна містити:

  • Дату її складання, тобто дату отримання позики Вашим боржником;
  • Суму, передану в позику (борг). Вказувати її потрібно цифрами і прописом, у разі виникнення спору в майбутньому недобросовісний боржник не зможе посилатися на помилку в сумі позики. Суму позики слід передавати в національній валюті України – гривні (так, відповідно до ст. 533 ЦК, грошове зобов’язання має виконуватися в гривнях). При цьому, згідно ч. 2 ст. 533 ЦК, в розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті – у такому випадку повернути борг боржник буде зобов’язаний в сумі по курсу іноземної валюти до гривні на день платежу. Однак, стягуються гроші і за розписками, в яких однозначно зазначено, що сума позики передана позичальникові в іноземній валюті (напр., доларах США), без посилань на еквівалент. Але в цьому випадку варто враховувати важливий момент – якщо по такій розписці Ви вирішите стягнути в суді суму боргу з урахуванням індексу інфляції (про цю можливість докладніше нижче), то суд в частині інфляційних Вам відмовить на тій підставі, що стягнення інфляційних можливо лише за тим зобов’язаннями, які виконувалися в гривнях (див. рішення Верховного Суду України від 24.03.2010 р. по справі № 6-4599св07);
  • Розписка повинна однозначно підтверджувати факт отримання грошей позичальником;
  • Прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані (серію, дату видачі паспорта) та адресу позикодавця (це буде доказом того, що по розписці саме Ви і ніхто інший передали гроші в борг, а не Ваш випадковий однофамілець);
  • Прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані (серію, дату видачі паспорта) та адресу позичальника (це буде доказом того, що саме ця людина взяв у Вас гроші в борг, тобто дозволить його однозначно ідентифікувати);
  • Термін повернення грошей (проте, якщо цей термін Ви не встановите, розписка не буде недійсною. Буде діяти норма, передбачена ч. 1 ст. 1049 ЦК, відповідно до якої якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернений позичальником протягом 30 днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про повернення позики. Вимога про повернення слід вручити боржнику особисто (в такому випадку він повинен залишити підпис про отримання вимоги на Вашому примірнику вимоги і повинен вказати дату отримання вимоги) або надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, також зберегти поштову квитанцію як доказ відправки, згодом ці документи будуть необхідні, якщо справа дійде до суду;
  • Якщо Ви даєте гроші в позику під певні відсотки – необхідно їх указати, так само як і порядок виплати відсотків;
  • Також Ви вправі передбачити штрафні санкції за несвоєчасне повернення боргу; - Підпис позичальника. Думаємо, про важливість цього елементу розписки говорити не варто. Зразок розписки, складеної з урахуванням всіх цих пунктів, Ви знайдете в кінці цієї статті.

Що можна отримати по розписці?

Згідно статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів можна встановити в розписці. Якщо в розписці не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. Крім того, згідно зі ст. 625 ЦК, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Ви маєте повне право вимагати сплати цих сум, якщо вирішите звернутися в суд. У випадку, якщо у Вас виникнуть складнощі з підрахунком цих сум, адвокат Л.С. Криворучко завжди готова Вам допомогти. Потрібно знати термін позовної давності для стягнення грошей на підставі розписки, який становить три роки (ст. 257 ЦК). Якщо Ви вирішили звернутися до суду з позовом про повернення боргу по розписці, перед таким зверненням необхідно направити боржнику письмову вимогу про повернення боргу.

Якщо Ви збираєтеся крім суми боргу стягнути також інфляційні та три відсотки річних, про це слід вказати у вимозі, направленій боржнику. Відіслати вимога потрібно поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, а також зберегти у себе чек про відправку вимоги (він може знадобитися вам в якості доказу відправки вимоги). Якщо термін повернення боргу в розписці не встановлений, то звертатися до суду Ви можете після закінчення 30 днів з моменту отримання боржником Вашої вимоги.

 

Яндекс.Метрика