Звернення до Європейського суду з прав людини

Європейський суд з прав людини (далі – Суд) є міжнародним органом, в умовах, визначених Конвенцією про захист прав людини та основних свобод (далі – Конвенція), може розглядати скарги осіб, які скаржаться на порушення своїх прав.

Конвенція – міжнародний договір, на підставі якого більшість держав зобов’язалися дотримуватися прав та основоположних свобод людини.

Підстави для звернення до Європейського суду з прав людини:

  1. Ви можете звернутися до Суду, якщо вважаєте, що Ви особисто є жертвою порушення з боку держави Ваших прав або основних свобод, що захищаються Конвенцією та протоколами до неї.
  2. Суд може розглядати лише ті скарги, в яких йдеться про порушення гарантованих Конвенцією та протоколами до неї прав – одного або кількох. Європейський суд є наднаціональною міжнародною судовою установою, яка розглядає скарги осіб щодо порушення їх прав державами – учасниками Конвенції. Відповідно до статті 32 Конвенції, юрисдикція Європейського суду поширюється на всі питання, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї і які передаються на його розгляд відповідно до статей 33, 34 і 47 Конвенції.
  3. Відповідно, Суд не виконує функції національного суду та не має повноважень скасовувати або змінювати рішення національних судів. Суд не може безпосередньо втручатися в діяльність владного органу, дія або бездіяльність якого спричинила порушення.
  4. Суд може розглядати лише ті скарги, які спрямовані проти держав, що ратифікували Конвенцію та відповідні протоколи, і які стосуються подій, що відбувалися після дати ратифікації.
  5. Ви можете звернутися лише зі скаргами, предмет яких перебуває у сфері відповідальності суб’єкта владних повноважень (наприклад: парламент, суд, прокуратура тощо).
  6. Згідно з п. 1 статті 35 Конвенції Суд може приймати заяви до розгляду лише після того, як були використані усі внутрішні засоби правового захисту, і не пізніше шести місяців з дати винесення остаточного рішення. Суд не розглядає скарги, які не відповідають цим вимогам прийнятності.
  7. Надзвичайно важливо, щоб перед зверненням до Суду Ви використали усі засоби судового захисту в державі, проти якої адресована скарга, які могли б призвести до усунення порушення, які є предметом оскарження. В іншому випадку Ви повинні довести, що такі засоби захисту є неефективними. Тобто, необхідно спочатку звернутися до національних судів, яким підсудна справа, включаючи відповідну вищу судову інстанцію для захисту своїх прав, про порушення яких Ви маєте намір поскаржитись до Суду.
  8. Після отримання Вашого першого листа або формуляру заяви Секретаріат Суду надішле Вам відповідь з повідомленням про те, що на Ваше ім’я було відкрито справу, номер якої потрібно зазначати у всій подальшій кореспонденції до суду.
  9. Надалі до Вас можуть звернутися за додатковою інформацією, документами чи роз’яснення з заявою. У той же час Секретаріат не може надати Вам інформацію про законодавство Держави, проти якої скаржитеся, або дати консультацію щодо застосування або тлумачення національного права.
  10. Якщо Ви заперечуєте проти опублікування Вашого імені, Ви повинні зробити відповідну заяву і викласти причини подібного відступу від загального правила вільного доступу до інформації в процесі судового розгляду. Суд може дозволити анонімність у виняткових і виправданих випадках.
  11. Якщо Ви хочете звернутися до Суду через адвоката або іншого представника, Ви повинні додати до формуляру заяви довіреність, яка б уповноважувала його діяти від Вашого імені. На стадії подання первинної скарги Ваш представник (якщо потрібно) не обов’язково повинен бути юристом. Проте слід мати на увазі, що на більш пізній стадії розгляду представник заявника повинен, за відсутності особливих винятків, бути адвокатом, уповноваженим практикувати в одній з держав, що ратифікували Конвенцію. Адвокат повинен володіти однією з офіційних мов суду.

 Як подавати заяву до Суду?

Офіційними мовами Суду є англійська та французька, але за бажанням Ви можете звертатися до Секретаріату Суду офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію.

На початковій стадії здійснення Суд може також листуватися з Вами цією мовою. Однак, якщо суд не визнає заяву неприйнятною на основі надісланих документів, а вирішить запропонувати Уряду висловити свою позицію щодо скарг заявника, Суд вестиме листування англійською чи французькою мовою, а Ви чи Ваш представник, за загальним правилом, повинні будете надсилати подальші зауваження англійською або французькою мовою.

Суд приймає тільки ті заяви які надіслані поштою (а не по телефону). Якщо Ви відправляєте свою заяву електронною поштою або факсом, Вам обов’язково потрібно продублювати її звичайною поштою.

Суд розгляне Вашу справу безоплатно. Суд не може надати Вам допомогу з оплати послуг адвоката для підготовки заяви до Суду. Оскільки на початковому етапі процедура розгляду справ є письмовою, Ваша особиста присутність у Страсбурзі непотрібна.

Вас буде проінформовано про рішення, винесене Судом у вашій справі.

Яндекс.Метрика