Практичні поради поведінки на допиті

ПАМ’ЯТКА

Практичні поради поведінки на допиті

 Допит - це проста по своїй суті процесуальна дія, в ході якої слідчий ставить питання, щоб встановити обставини по справі. Однак допит в Україні - процедура досить стресова. Всього одного спілкування зі слідчим може вистачити для перекваліфікації із свідка на підозрюваного. А тому дозволимо собі надати декілька практичних порад, як уберегтися від стандартних помилок, пов’язаних з допитом.

«Кращий супутник – адвокат»

Фахівець у галузі права, просто знайомий або родич не зможе вам допомогти процесуально. Статті 45 і 66 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) гарантують право на правову допомогу лише в особі адвоката. Рекомендується звертатися тільки до адвокатів, що спеціалізуються на кримінальному праві. Ви можете зажадати адвоката за призначенням (стаття 49 КПК України).

«Йдіть на допит, але при цьому не йдіть на поводу у слідства»

Ви маєте право не йти на допит в разі, якщо порушено порядок здійснення виклику у кримінальному провадженні, передбачений статтями 135, 136 КПК України. Виклик на допит здійснюється тільки повісткою. Повістка повинна бути вручена адресату не менше, ніж за три дні до допиту. Ви маєте повне право відмовитися від негайного допиту під час обшуку. Також ви можете не з’являтися на допит, якщо отримали повістку по електронній пошті, якщо тільки попередньо не повідомили свою адресу правоохоронним органам або слідчого суддю.

«Залишайтеся на зв’язку»

Перш, ніж відправитися на допит, повідомте родичам, друзям, близьким, куди вас викликали. Попросіть, щоб вам раз в 2-3 години дзвонили на мобільний телефон. Відповідно до частини 4 статті 224 КПК України, допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому - понад 8 годин на день. Повідомте рідним і близьким, що якщо ви не будете відповідати, їм слід зв’язатися з адвокатом та вжити заходів по вашому розшуку.

«Будьте без нічого»

Не беріть на допит великі суми грошей, носії інформації (наприклад, ноутбук, флеш-карти пам’яті) і цінні речі.

«Запам’ятайте: П’ятниця – не найкращий день для спілкування з правоохоронцями день»

Докладіть зусиль щоб перенести допит з п’ятниці вечора на понеділок. Неможливість проведення процесуальних дій (звернення в суд, прокуратуру) на вихідних часто використовується слідством, тому найбільше число затримань відбувається в п’ятницю ввечері. Якщо вас силою або наказом примушують залишатися поруч з уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, де проходить допит, вимагайте у відповідності зі статтею 213 КПК України негайного повідомлення про це членів сім’ї, близьких родичів та інших осіб за вашим вибором.

«Маючи здорове тіло маєш міцний дух»

До допиту потрібно бути готовим не тільки психічно, але і фізично. Не слід вживати спиртне, заспокійливі засоби до і під час допиту. Ефект від подібного розслаблення часто буває непередбачуваним. Рекомендуємо утриматися від явки на допит, якщо у вас температура, розлад сну і загальна слабкість. Не забудьте викликати лікаря для підтвердження нездужання. Тривожність і слабкість можуть бути правоохоронцями неоднозначно витлумачені або ж стануть приводом для маніпуляцій під час допиту.

«Не втрачайте самовладання»

Перед початком допиту переконайтеся, що перед вами дійсно співробітник правоохоронного органу. Вимагайте у нього посвідчення і перепишіть його основні реквізити. Будьте чемними, не підвищуйте голос, не переходьте на «ти» з тим, хто проводить допит, не вживайте нецензурних висловів, не залякує його, чи не пропонуйте хабар. Ще раз нагадаємо, що допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому - більше 8 годин на день.

«Намагайтеся не мовчати»

Не говоріть неправду і не відмовляйтеся давати свідчення, якщо вас допитують як свідка. Ви несете за це кримінальну відповідальність, відповідно до статей 384, 385 Кримінального кодексу України. Якщо у вас є підстави вважати, що в результаті допиту ви будете піддані кримінальному переслідуванню, краще давати свідчення після ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Відмова від дачі показань не є підставою для зміни запобіжного заходу, тобто це не збільшить ваші шанси потрапити до слідчого ізолятору. Відповідайте на питання простими реченнями. Не перебивайте слідчого під час озвучення питання, дослухайте питання до кінця. Пам’ятайте, ви можете забути інформацію - це не є правопорушенням і не може бути витлумачено як створення перешкод для слідства. Якщо ви не впевнені в інформації, обов’язково вкажіть це, не давайте категоричних відповідей. Використовуйте слова і звороти «схожий», «наскільки я можу пам’ятати» і т.п. Це убезпечить вас, якщо пам’ять зіграє злий жарт.

«Завжди читайте протокол і все, що вам пропонують підписати»

Прочитайте протокол мінімум два рази, навіть якщо допит тривав багато годин, ви втомилися, а перед вами - десять листів, списаних дрібним почерком. Виправити помилки потім буде набагато складніше, а на кону може опинитися ваша свобода. Вкажіть у протоколі всіх учасників допиту, час його початку і закінчення. Якщо в протоколі є неточності, обов’язково вкажіть на них. Не залишайте порожні рядки в протоколі - там повинні стояти прочерки, що зробить неможливим вписування додаткової інформації. Згідно частини 1 статті 107 КПК України, ви маєте право вимагати зафіксувати допит технічними засобами - не нехтуйте ним.

«Не терпіть насильства»

Якщо ви вважаєте, що слідчий чинить на вас психологічний тиск, скажіть йому про це. Попросіть бути коректнішим, пошліться на те, що його тон змушує вас хвилюватися і заважає давати свідчення. Якщо до вас застосовувалося фізичне або психологічне насильство, необхідно негайно викликати «швидку допомогу» і повідомити причину нездужання або фізичних ушкоджень. Також можна викликати співробітників управління внутрішньої безпеки при МВС України, звернутися до чергової частини 102, вищестоящу прокуратуру, ЗМІ. Для посвідчення факту застосування насильства слід згодом звернутися в експертну установу з визначення психічного або фізичного насильства. Психічне насильство експертним шляхом можна виявити протягом місяця з моменту його вчинення. Якщо до вас застосовувалися недозволені методи слідства, ви можете відмовитися від первинних свідчень, які отримані шляхом застосування до вас психологічного чи фізичного тиску, у суді і дати нові відповідно до частини 4 статті 95 КПК України.

 

Борони Вас Боже.


З повагою,

Адвокат Л.С. Криворучко

Яндекс.Метрика