Узаконення самовільного будівництва, «самобуду»

Як узаконити самобуд?

Якщо ви побудували на своїй ділянці заміський будинок, це ще не означає, що він ваш. Уявіть собі, що без оформлення прав власності на самовільно збудовану нерухомість, вона не вважатиметься вашою. Те ж саме стосується різних прибудов і господарських будівель. Тому, щоб не мати проблем надалі, самовільне будівництво та перепланування необхідно офіційно реєструвати.

Чому краще поквапитися

Згідно з останніми постановами уряду, що стосуються процедури узаконення самовільно побудованих будівель, штрафи за самобуд призначені доволі значні. За сам самобуд замість 850 гривень вас зобов’яжуть заплатити 10 730 гривень, а за експлуатацію 48 285 гривень. Але не поспішайте засмучуватися, в 2013 році на стягнення штрафів діє мораторій – до кінця цього року ви можете узаконити своє самочинно збудоване будівництво безкоштовно. Тому можна спробувати встигнути з оформленням і вкластися в терміни до наступного року.

На практиці в Україні самобудом можна користуватися досить довго, особливо це стосується приватних будинків. Пильніше стежать, звичайно, за комерційними спорудами. Але зробити законним самобуд таки необхідно, щоб уникнути штрафів, отримати можливість здійснювати операції з нерухомістю – продавати, дарувати, заповідати і так далі. Та й навіть провести каналізацію або електрику без права власності на будинок не можна. Зрештою, самобуд можуть просто відібрати, бо прав власності на нього у вас нема.

Що є самобудом, а що – ні

Самобудом, відповідно до Цивільного кодексу України, вважають нерухомість, яка побудована або будується в даний момент:

 • на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;
 • без належного дозволу чи правильно затвердженого проекту;
 • з істотними порушеннями норм і правил.

Тобто, простіше кажучи, самобудом є будь-яка будівля, на яке немає документів про право власності або дозволу на будівництво, а також якщо саме будівництво відбувається без отримання дозвільних документів.

Існують списки будов і змін, що не вважаються самобудами, тобто немає необхідності в їх узаконення.

Для квартир це:

 • перепланування, які пов’язані із збільшенням житлової або підсобної площі за рахунок площ коридорів і допоміжних приміщень шляхом демонтажу перегородок, якщо вони не є капітальними (несучими)стінами, а також не зачіпають несучі конструкції, опори, балки;
 • установка дверей або вікна у внутрішніх некапітальних стінах, а також їх закладання;
 • встановлення перегородок в підсобних приміщеннях;
 • демонтаж або установка шаф, антресолей, комор;
 • демонтаж камінів, грубок, печей (без перекриття вентиляційних шахт, димоходів);
 • зменшення площ за рахунок утеплення або обробки стін;
 • перестановка інженерного і сантехнічного обладнання в межах призначених приміщень;
 • засклення балконів і лоджій, за винятком будинків, які занесені до Державного реєстру пам’яток України.

В одноквартирних дачних будинках без дозволів можна, як і в квартирах, перевстановлювати сантехнічне обладнання в межах призначених приміщень, збільшувати або навпаки зменшувати житлову або підсобну площу за допомогою перестановки перегородок, якщо вони не є капітальними, робити або прибирати дверні та віконні прорізи у внутрішніх НЕ капітальних стінах, утеплювати стіни; склити балкони, веранди і тераси. Крім того, в таких будинках не потрібно дозвіл, щоб:

 • будувати на ділянці тимчасові споруди, навіси, альтанки, а також сходи, естакади, літні душі, теплиці, свердловини, колодязі, туалети, паркани, відкриті басейни і басейни з полегшеним покриттям, погреби, ворота, хвіртки, тераси і так далі;
 • замінювати матеріали стін, господарських будівель без збільшення розміру фундаменту і поверхні;
 • змінювати призначення господарських будівель.

Куди йти і що робити

Узаконити самовільно збудовану будівлю можна через суд або державну архітектурно-будівельну комісію. Суд приймає рішення, яким визнає право власності на самобуд. На підставі цього рішення проводять державну реєстрацію нерухомості. Якщо суддям надати довідки районного відділу архітектури, пожежної служби, районної СЕС, які підтвердять те, що самобуд відповідає необхідним стандартам, то є шанс отримати судове рішення не тільки про визнання права власності позивача на самочинно збудований об’єкт, а й відповідність будови нормам. Це означає, що вводити об’єкт в експлуатацію буде не потрібно.

У цьому році діють три способи узаконення самовільно побудованих будівель: загальний порядок, спрощена і окремо для будинків, побудованих раніше 5 серпня 1992.

Загальний порядок у цілому не змінився. Щоб будову ввели в експлуатацію, власнику необхідно отримати права на земельну ділянку, якщо мова йде про будинок, за правилами оформити проектну документацію, отримати дозволи від усіх техслужб, оформити договори підряду, провести авторський та технагляд, якщо є необхідність, то перебудувати будівлю у відповідність зі усіма будівельними нормами. Після цього самобуд представляють в ДАБКу з усіма зібраними документами. Тут же ви отримаєте правовстановлюючий документ на свою нерухомість.

За спрощеним порядком до комісії необхідно подавати меншу кількість документів. Але скористатися таким порядком можна тільки за наявності чітко визначених об’єктів. По-перше, це житлові і дачні будинки, господарські будівлі і різні прибудови, побудовані з 05.08.1992 року по 12.03.2011 року. По-друге, це будівлі суспільного або сільськогосподарського призначення 1 і 2 категорії складності, зведені до 12.03.2011 року. Якщо ваші будови відповідають цим умовам, то потрібно подати акт про право власності на землю або договір оренди і Техзвіт, який засвідчить обстеження будови і комунікаційних мереж.

Далі залишається чекати рішення про прийом об’єкта в експлуатацію з ДАБКу всього 10 днів. Для порівняння, в 2012 році інспекторам давали на ту ж процедуру 30 днів.

Будинки, побудовані до 5 серпня 1992, виділяються в окрему категорію для реєстрації, тому що до цієї дати не існувало законодавчих вимог про необхідність вводити будинку в експлуатацію. З 1992 року за постановою Кабміну введення в експлуатацію стало обов’язковим для всіх будов, разом з цим з’явилася стаття в Кодексі Законів про адміністративні правопорушення зі штрафами.

Виходячи з цих даних, стає зрозуміло, що для реєстрації побудованих до 5.08.1992 року будинків, гаражів, сараїв та інших госпбудівель не потрібно надавати документацію про введення в експлуатацію та сертифікат відповідності з ДАБКу. Штрафувати за такий самобуд також не мають права. Для реєстрації прав власності достатньо мати техпаспорт з датою будівлі.

Реєструвати права власності на самобуди необхідно. Якщо, звичайно, ви не хочете мати проблеми із здійсненням угод з своєю нерухомістю і платити чималі штрафи. У випадку, якщо у вас виникли труднощі з узаконенням самобуду, Ви можете звернутися за допомогою адвоката.

Яндекс.Метрика